18.02.2019р. свт. Феодосія Чернігівського

18 лютого Православна Церква вшановує пам’ять святителя Феодосія Чернігівського.

Сьогодні вшановується пам'ять святителя Феодосія Чернігівського: історія життя архієпископа

Святитель Феодосій, архієпископ Чернігівський, народився на початку тридцятих років ХVII сторіччя. Він походив зі старовинного дворянського роду Полоницьких-Углицьких; його батьками були ієрей Микита та Марія. Благочестя, що панувало в сім’ї майбутнього святителя, позитивно сприяло духовному розвитку хлопчика.

З дитинства він вирізнявся лагідністю і старанністю до молитви. Природні здібності юнака розкрилися в Києво-Братській колегії при Київському Богоявленському монастирі. Це був час найбільшого розквіту колегії (кінець сорокових років ХVII століття), коли її ректорами були архімандрит Інокентій (Гізель), а потім ігумен, згодом архієпископ Чернігівський, Лазар (Баранович), а серед наставників ієромонах Єпіфаній (Славинецький), ієромонах Арсеній ( Сатановський), єпископ Білоруський Феодосій (Баєвський), ігумен Феодосій (Сафонович) і Мелетій Дзік, які були дуже освіченими людьми того часу.

Товаришами святого Феодосія за колегії були майбутні видатні пастирі: Симеон Полоцький, Іоаникій Голятовський, Антоній Радивилівський, Варлаам Ясинський. Києво-Братська Богоявленська школа була в той час головним центром боротьби Православ’я проти нападів католицького духовенства, єзуїтів та уніатів. У роки навчання остаточно утвердилося покликання святого Феодосія до чернечого подвигу: весь вільний від занять час він віддавав молитві, роздумам про Бога і читання Святого письма.

Можна вважати, що святий не закінчив повного курсу колегії, тому що після розорення Подолу поляками вона на кілька років припинила свою діяльність. Святитель на все життя зберіг глибоку вдячність Києво-Братському монастирю, який виховав його. У синодику Києво-Видубицького монастиря зроблено таке зауваження про святого Феодосія: «Був він муж розумний і доброчинний для Київського Братського монастиря».

Після здобуття освіти майбутній святий прийняв чернечий постриг у Києво-Печерській Лаврі з ім’ям Феодосій, на честь преподобного Феодосія Печерського (пам’ять 3 травня) (мирське ім’я його невідоме).

Київський митрополит Діонісій (Балабан) був поставлений архідияконом Києво-Софійського собору, а потім був призначений намісником митрополичого кафедрального дому. Але незабаром він залишив Київ і оселився у віддаленому Крутицькому монастирі (Чернігівської єпархії), біля містечка Батурина, що славився строгим чернечим життям. Там він був висвячений у сан ієромонаха. У 1662 році святий Феодосій був призначений ігуменом Корсунського монастиря Київської єпархії, а в 1664 році – настоятелем давнього Києво-Видубицького монастиря.

З посиланням на: https://val.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *