2 серпня – День пам’яті пророка Іллі.

Ходить Ілля на Василя,
Носить пугу житяну,
Куди махне, жито росте.
Жито-пшениця, всяка пашниця.

День пам’яті пророка Іллі припадає на 2 серпня. Він вважається покровителем дощів і блискавок, а також воїнів. Історія свята Це не тільки церковне свято багате на традиції і прикмети. Зазначимо, що католицька церква вшановує пам’ять пророка взимку – 16 лютого. Дівчата віддавна просили у пророка Іллі хорошого чоловіка, а селяни – дощів під час посухи. Також молитва, звернена до нього, допомагає досягти успіху в будь-якій справі і позбутися хвороб. Варто нагадати, що за часів язичництва слов’яни 2 серпня відзначали Перунів день – бога грому і військової доблесті. Але після хрещення Русі його «переписали» на День пам’яті пророка Іллі – володаря грому, небесного вогню, дощу, врожаю, родючості і воїнів. Ілля — «грізний святий». Вважається, що він несеться небесами на колісниці, пускаючи блискавки у тих, хто не бажає дотримуватись закону Божого.

Традиції на Іллі У православних храмах 2 серпня моляться і проводять богослужіння в ім’я пророка Іллі. У наших предків були свої традиції та звичаї на Іллі: у цей день сусідні села влаштовували спільні трапези. Крім того, в це свято було прийнято роздавати їжу бідним та безпритульним. Також День Іллі був пов’язаний з початком жнив. Вважалося, що саме в це свято закінчується літо і починається осінь. У цей день під заборону потрапляли польові роботи – пророк може вразити таку людину блискавкою.

Ніч на Іллю наші предки називали «горобиною», оскільки висока ймовірність того, що будуть блискавки й грім, а птахи почнуть дивно поводитися, врізаючись у зустрічні предмети. На Іллі і після нього купання у водоймах – під забороною: вода стає дуже холодною – можна застудитися, а також в ній в це свято можна зустріти всяку нечисть. У свято Іллі вмиваються джерельною водою: це захищає від хвороб і пристріту. Крім того, в День Іллі не можна було відпускати домашніх тварин на вулицю, щоб нечиста сила не вселилася в них. Вважалося, що саме в цей день Ілля роз’їжджає на колісниці по небу і метає стріли-блискавки на всю нечисть, а наші предки вважали, що ці істоти могли вселитися у тварин. Напередодні Дня Іллі проводили обкурювання городу, худоби, полів і житла ладаном, щоб блискавка не влучила.

Отже, в День Іллі не можна: працювати в полі і вдома; голосно кричати і співати – може вдарити блискавка; лихословити і допускати погані думки; випускати на вулицю домашніх тварин; в цей день не можна стояти під деревом – може вдарити блискавкою; не можна стояти на перехрестях, бо там збирається нечисть; купатися.

Прикмети на Іллі:

– До Іллі люди купаються, а після нього з річкою прощаються

– З Іллі вода холодна

– Зі свята Іллі вода все холодніша

– Якщо чути грім, то Ілля небеса об’їжджає на своїй колісниці

– Іллею жнива починаються, а закінчується літо

– Якщо в Іллі пожежа трапиться, то до води у вогонь молоко ллють, щоб далі не розійшовся

– Не можна працювати на Іллі у полі — небесним вогнем поїсть

– До Іллі навіть поп дощику не випросить а після нього баба своїм фартухом нажене

– Після Іллі ніч темна і особливо довга

– Хто потрапив у цей день під дощ, той запасся здоров’ям на весь рік

– Хто в цей день копиці рахує, той скоро все добро розгубить

 

Молитва пророку Іллі:

О святый пророче Божий Илие, моли о нас Человеколюбца Бога, да подаст нам, рабам Божиим (имена), дух покаяния и сокрушения о гресех наших, и всесильною Своею благодатию да поможет нам пути нечестия оставити, преспевати же во всяком деле блазе, и в борьбе со страстьми и похотьми нашими да укрепит нас; да всадит в сердца наши дух смирения и кротости, дух братолюбия и незлобия, дух терпения и целомудрия, дух ревности ко славе Божией и о спасении своем и ближних доброе попечение. Отврати от нас предстательством твоим праведный гнев Божий, да тако в мире и благочестии поживше в сем веце, сподобимся причастия вечных благ во Царствии Господа и Спаса нашего Иисуса Христа, Ему же подобает честь и поклонение, со Безначальным Его Отцем и Пресвятым Духом, Во веки, веков. Амин!

Гарним ритуалом вважалось вмитись у цей день дощовою водою, якій приписували цілющі властивості.

Звісно ж, у цей день віряни відвідували церкву та молились. Святого Іллю вважали всемогутнім, тому молитви могли бути про що завгодно: про врожай, здоров’я, шлюб, силу чи багатство, про правосуддя і справедливість, продовження роду чи захист. Навіть про гарне полювання.

До свята готувались заздалегідь, робили різні страви, пекли обрядовий хліб з нового борошна. На столі обов’язково мало бути пиво та запечений баран або бик — частування спеціально для Іллі. Також треба було зібрати і подати до столу молоду картоплю, щоб її урожай добре зберігався увесь рік. А частування не прийнято було їсти в тісному родинному колі — слід було поділитись з усіма нужденними та запросити їх приєднатись до святкування.

 

Про що просять пророка Іллю

– Про зцілення

– Про відновлення миру і гармонії в родині

– Про захист від ворогів, недоброзичливців і заздрісників

– Про порятунок від наведення і порчі

– Про гарний урожай

– Для незаміжніх дівчат – про хорошого чоловіка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *