Вишгородська (Володимирська) ікона Божої Матері

Пречиста Богородиця здавна  вважалася покровительницею українських земель. За благочестивими переказами, ікона Володимирської Божої Матері була написана євангелістом Лукою на дошці від столу. Божа Матір, побачивши цей образ, промовила:“Віднині ублажатимуть Мене всі роди. Благодать Народженого від Мене й Моя з цією іконою нехай буде”.

До V століття ікона залишалася у Єрусалимі. При Феодосії Молодшому її перенесли до Константинополя, звідки у 1131 вона була надіслана на Русь як подарунок Юрію Долгорукому від Константинопольського Патріарха Луки Хрисоверха. Ікону поставили в жіночому монастирі міста Вишгорода, недалеко від Києва. В цьому монастирі вона відразу прославилася багатьма чудесами. В 1155 син Юрія Долгорукого, св. князь Андрій Боголюбський, бажаючи мати у себе прославлену святиню, перевіз ікону на північ, до Володимира, і помістив її в спорудженому ним Успенському соборі. З того часу ікона отримала назву Володимирська.

 Ікона збереглася під час страшної пожежі 13 квітня 1185, коли згорів Володимирський собор. Подальша історія образу пов’язана вже цілком з Москвою, куди її вперше принесли в 1395 році під час навали хана Тамерлана. Ікону внесли в Успенський собор Московського Кремля. Літопис повідомляє, що Тамерлан, простоявши на одному місці два тижні, раптово злякався, повернув на південь і вийшов з московських меж. Сталося велике чудо: під час хресного ходу з чудотворною іконою, що прямував з Володимира до Москви, коли незліченна кількість народу стояло на колінах по обидва боки дороги і благало: «Матір Божа, спаси землю Російську!», Тамерлану було видіння: перед його внутрішнім зором постала висока гора, з вершини якої спускалися святителі із золотими жезлами, а над ними в променистому сяйві з’явилася Велична Богоматір. Вона звеліла йому залишити межі Росії. Прокинувшись у трепеті, Тамерлан запитав про значення видіння. Йому відповіли, що це Матір Божа, велика Захисниця християн. Віддав. Після цього Тамерлан наказ своєму війську відійти назад.

1930 року вона потрапляє до Державного історичного музею, а пізніше — у Третьяковську галерею, де перебуває і зараз під назвою «Володимирська Богоматір». На її вшанування 1480 року було започатковане свято ікони Володимирської Богоматері.

Святкування Володимирської (Вишгородської) ікони Пресвятої Богородиці святкується три рази на рік: 3 червня, 6 липня, 8 вересня.

В храмі Воскресіння Христового знаходиться копія Вишгородської ікони Богоматері.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *